وردپرس چیست؟

وردپرس چیست؟

 وردپرس چیست؟

بگذارید جواب سوال وردپرس چیست را با یک اتفاق روزمره مثال بزنم.شما اگر بخواهید برای خود یک پیتزا درست کنید . در مرحله اول به سراغ درست کردن خمیر آن میروید. بعد از آن شروع به خورد کردن موادی که میخواهید روی پیتزای خود بریزید میکنید . و مواد را روی خمیر میریزید . در مرحله آخر پیتزای خود را درون فر میگذارید تا کامل بپزد. کار بسیار سخت و وقت گیری است که قبل از آن نیاز است شما پیتزا درست کردن را بلد  باشید.

البته در بازار پیتزاهای نیمه اماده وجود دارد که در وقت ما صرفه جویی میکنند . شما این پیتزا را تهیه میکنید آنرا درون فر میگذارید و تمام پیتزای شما به راحتی آماده خوردن است. اگر هم نیاز به پیتزای شلوغ تری دارید هر چیزی که حس میکنید لازم است را به پیتزای نیمه آماده اضافه میکنید بعد آنرا درون فر میگذارید تا پیتزای بهتری تحویل بگیرید . نه نیازی به آموزش دارد درست کردن آن و نه نیازی به وقت چند ساعته دارد برای آماده کردن. در این صورت شما در زمان کمتری با هزینه کمتر یک پیتزای خوشمزه آماده خوردن دارید.

سیستم مدیریت محتوا چیست؟

تمامی سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس و سایت ساز های موجود در اینترنت همین کار را برای شما انجام میدهند. به زبان ساده تر بخواهم برایتان توضیح دهم . این ها یک اسکلت خانه را در اختیار شما قرار میدهند تا شما با دیوار کشی نقشه مورد نظر خود را در این اسکلت پیاده کنید. و وقت خودتان را با بتن ریزی و اسکلت بندی ساختمان هدر ندهید. درست مانند یک پیتزای نیمه آماده‌است . 

اگر شما هم مشتاق به شناخت بیشتر وردپرس هستید تیم تخصصی ایرانی کد در این مقاله به توضیحی از وردپرس برای شما میپردازد تا آشنایی شما با این سیستم مدیریت محتوا بیشتر شود.

وردپرس چیست؟

وردپرس چیست؟

یکی از سیستم های مدیریت محتوای رایگان در بازار وردپرس است. که یه هر کسی این اجازه را میدهد که به راحت ترین شکل ممکن یک وبسایت برای خود بسازد.  شما فقط کافی است روی هاست خود وردپرس را نصب کنید . قالب خودرا انتخاب کنید در میان قالب ها سپس روی وردپرس نصب کنید سپس صفحه ها یا نوشته های خود را ویرایش کنید . یا حتی محصولات خود را به سایت اضافه کنید و آنها را به فروش برسانید. همین سادگی در عین حال تکمیل بودن این سیستم مدیریت محتوا باعث شده تا یک سوم سایت های تمام دنیا با وردپرس شکل گیرند.

تاریخچه وردپرس

در سال 2003 دو برنامه نویس به نام های مایک لیتل (Mike Little) و مت مولنوگ (Matt Mullenweg) در حال تلاش برای بوجود آوردن یک پلتفرم وبلاگ نویسی خوب بودند که از نمونه های موجود در بازار قویتر باشد و در عین حال توسعه دادن آن بسیار راحت باشد. نتیجه تلاش آنها تبدیل شد به وردپرس. البته در ابتدا وردپرس به ابزاری برای وبلاگ نویسی تبدیل شد اما به سرعت تبدیل به یک سیستم مدیریت محتوای بسیار گسترده شد که قادر بود انواع زیادی از وبسایت هارا مدیریت کند.

با وردپرس چه وبسایت‌هایی می‌شود ساخت؟

با سیستم مدیریت محتوای وردپرس هر سایتی که اراده کنید را میتوانید به راحتی بسازید اما ما در ادامه چند نمونه از آنها را نام میبریم تا راحت تر بتوانید متجه این موضوع شوید:

  • فروشگاه آنلاین
  • وبسایت شخصی
  • سایت آموزش آنلاین
  • شرکت و معرفی کسب و کار
  • وبلاگ شخصی
  • انجمن
  • سایت فروش بلیط
  • پادکست
  • وبسایت های کاریابی

وردپرس چیست؟

هدف استفاده از وردپرس چیست ؟

وردپرس اهداف خود را اینگونه بیان کرده است که هدف استفاده از آن توانمند کردن افراد است. البته بدون در نظر داشتن این که چه کسی هستند ، موقعیتشان کجاست و یا کارشان چیست. ووردپرس برای این است که استفاده کننده . بتواند محتوای مورد نظر خود را همراه با ظاهز مورد علاقه خود به راحتی در سرتاسر وب به انتشار بگذارد و دیگران بتوانند از ان محتوا بهره ببرند. به عنوان مثال شما میتوانید در وردپرس بدون نیاز به دانش کدنویسی اسم نویسنده محتوا را همراه با آیدی اینستاگرام آن نویسنده در کنار محتوای خود ( سایدبار) به نمایش بگذارید .

وردپرس به شما اجازه تغییر میدهد

همچنین میتوانید تعریف کنید که در زیر نام نویسنده و ایدی چندین عکس دلخواه قرار بگیرد بدون اینکه نیاز باشد حتی یک خط کدنویسی را انجام داد. حتی میتوان با این قابلیت وبسایت های پیشرفته تری تولید کرد که قابلیت تجارت الکترونیک (ٍ( E-Commerce داشته باشد و اگر شما تولید کننده جنسی باشید و یا کالایی را برای فروش داشته باشید به راحتی در وبسایت خود به فروش برسانید . حتی شما میتوانید سایتی را طراحی کنید که بتوان در آن اتاق هتل رزرو کرد یا بلیط های پرواز یا سینما را فروخت. پس این سیستم مدیریت محتوا قابلیت ها و ویژگی هایی را در اختیار شما قرار میدهد که شما بتوانید به راحت ترین روش ممکن بدون نیاز به هزینه های سنگین برای استخدام کد نویس وبسایت خود را بالا بیاورید و در نمایش عموم قرار دهید.

ویژگی‌ها و مزایای وردپرس چیست ؟

بیشتر از 40 درصد ار تمامی وبسایت های دنیا با وردپرس راه اندازی شده‌اند. که این مقدار روز به روز در حال افزایش می‌باشد. تمامی وبسایت ها از ساده ترین سایت های موجود تا مجله های اینترنتی و فروشگاه ها و … را میتوان به وسیله وردپرس تولید کرد و گسترش داد. حتی با وردپرس اپلیکیشن ها را هم میتوان ایجاد کرد. وردپرس ترکیبی از سادگی و آسانی برای ناشران و کاربران است. همراه با پیچیدگی های زیر ساختی خود برای توسعه دهندگان دلیلی است که بسیار انعطاف پذیر باشد در عین سادگی کامل.